چرا مواد غذایی اُرگانیک گرانتر است؟
تاریخ ثبت: 1398/10/13

استناد به وب سایت سازمان غذا و کشاورزی (FAO) سازمان ملل متحد ؛ مواد غذایی ارگانیک مجاز و معتبر معمولاً به دلایل مختلف گرانتر از همتایان معمولی خود هستند، که البته به دلیل مواد مُغذی بیشتر و کیفیت بالاتر مقدار مصرف آنها نسبت به محصولات معمولی کاهش می یابد و به عبارتی با مصرف محصول اُرگانیک زودتر سیر می شویم!

گران تر شدن مواد غذایی اُرگانیک دلایل زیادی دارد که متاسفانه از دید مصرف کننده به دور است، به همین دلیل اُرگانیک کده با هدف شفافیت و گسترش آگاهی شما اُرگانیکی عزیز ؛ 10 دلیل عمده قیمت بالاتر محصولات اُرگانیک نسبت به محصولات معمولی را به شرح ذیل معرفی می کند: 


1. بدون مواد شیمیایی = نیروی کار بیشتر

کشاورزان معمولی از تمام کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات استفاده می کنند ، زیرا با اتمام کار سریعتر و کارآمدتر ، هزینه تولید را کاهش می دهند. اما در مقابل؛ کشاورزان ارگانیک برای کارهایی نظیر از بین بردن علفهای هرز ، پاکسازی آب آلوده و اصلاح آلودگی به آفت کش ها، مجبور به استخدام کارگران بیشتری هستند تا آفات را بصورت طبیعی کنترل نموده و از بین ببرند.

2. عرضه مواد غذایی ارگانیک نسبت به تقاضا محدود است.

یکی از دلایلی که کشاورزان معمولی اقدام به تولید اُرگانیک محصولات نمی کنند؛ حجم تولید بسیار محدود کالای اُرگانیک نسبت به هزینه هایی است که در مزارع انجام می شود، در نتیجه کشاورزان با استفاده از سموم و کودهای شیمیایی حجم بالایی از محصولات معمولی را تولید نموده و با قیمت پایین تر و سود بیشتر به شما می فروشند، بنابراین؛ دست کشیدن از سود بالا با هدف سلامت جامعه ماموریت و نگرشی نیست که همه بدنبال آن باشند!
بنابراین؛ با توجه به حجم محدود تولید محصولات اُرگانیک ، هزینه بالای بازاریابی و فروش نسبت به حجم کم محصولات و هم چنین استخدام نیروی کار بیشتر نسبت به کالای معمولی، هزینه تمام شده کالای اُرگانیک نسبت به کالای معمولی بیشتر است و این حجم کمِ تولید نیز پاسخگوی تقاضای موجود در بازار نیست!

3. هزینه بیشتر کود برای محصولات ارگانیک

کشاورزان اُرگانیک به منظور طبیعی نگه داشتن محصولات زراعی از کمپوست و کود حیوانی استفاده می کنند که هزینه حمل و نقل آن نسبت به حمل و نقل کودهای شیمیایی در کشاورزی معمولی بسیار گرانتر است!

4- چرخش محصول

کشاورزان ارگانیک به جای استفاده از قاتلین علفهای هرز(کود و سموم شیمیایی) ، چرخش های پیشرفته محصولات کشاورزی را برای حفظ سلامتی خاک خود و جلوگیری از رشد علفهای هرز انجام می دهند. یک کشاورز اُرگانیک پس از برداشت محصول ، از آن منطقه برای رشد "محصولات زراعی" دیگر استفاده می کند که از طریق آن نیتروژن به خاک اضافه شده و زمین برای تولید محصول  بعدی آماده می شود. 
در چرخش محصول بقایای محصولات کشاورزی در زمین رها می شوند ،زیرا یک منبع تجدیدپذیر انرژی هستند که به عنوان کود اُرگانیک در کشت محصول بعدی از آنها استفاده می شود.
بنابراین؛ کشاورزان اُرگانیک با استفاده از چرخش محصول قادر به تولید مقادیر بسیار کمتری محصول در زمین هستند که از نظر اقتصادی به صرفه نیست، اما در مقابل کشاورزان معمولی از هر یک سانت زمین به دلیل باروری با کود و سموم شیمیایی می توانند استفاده کنند که از نظر اقتصادی برای آنها بسیار به صرفه تر است.
در نتیجه؛ هزینه تمام شده محصولات اُرگانیک در زمینی که پس از برداشت محصول قبلی کشت می شود، نسبت به محصولات معمولی گرانتر است.

5. هزینه حمل و نقل پس از برداشت

یک اصل در حمل و نقل محصولات کشاورزی وجود دارد این است که؛ هر چقدر مقدار محصولات کشاورز بیشتر باشد، هزینه حمل و نقل آن نیز کمتر می شود. اما در کشاورزی اُرگانیک به دلیل اینکه در مقادیر کم تولید می شوند، در نتیجه هزینه حمل و نقل محصولات اُرگانیک نسبت به محصولات انبوه معمولی بسیار بیشتر است.
این در حالی است که مزارع اُرگانیک از نظر مسافت نیز دورتر از شهرهای بزرگ قرار دارند و هزینه حمل و نقل آنها متعاقباً افزایش می یابد.

6. صدور گواهینامه ارگانیک

کسب گواهینامه ارگانیک USDA کار ساده ای نبوده و ارزان هم نیست. علاوه بر عملیات معمول کشاورزی ، تسهیلات مزرعه و روشهای تولید باید مطابق با معیارهای خاصی باشند. کارمندان باید برای نگهداری دقیق سوابق روزانه که باید در هر زمان برای بازرسی در دسترس باشند استخدام شوند. و مزارع ارگانیک باید بسته به اندازه عملیات ، هزینه بازرسی / صدور گواهینامه سالانه را بپردازند که از 400 تا 2000 دلار در سال شروع می شود.

7. هزینه پوشش خسارت بیشتر

با توجه به اینکه کشاورزان اُرگانیک از کود و سموم شیمیایی برای دفع آفات استفاده نمی کنند، ضرر و زیان آنها از نظر حجم محصول برداشتی نسبت به کشاورزی معمولی بسیار بیشتر است. حتی در برخی موارد کشاورز محصول زراعی در یک هکتار را بصورت کامل از دست می دهد. در نتیجه عدم استفاده از مواد شیمیایی جهت کنترل آفات در کشاورزی اُرگانیک سبب از دست رفتن بخشی از محصول کشت شده در زمین زراعی می شود که طبیعتاً هزینه تمام شده محصول در واحد کشت(مترمربع) را نیز افزایش می دهد.
اما کشاورزان معمولی با استفاده از سموم دفع آفات مصنوعی حشرات را دفع می کنند و با بکارگیری از آنتی بیوتیک ها سلامت دام را حفظ می کنند و ما نیز همین محصولات را با تمام مواد شیمیایی و سرطان زای باقی مانده بر روی محصولات مصرف می کنیم!

8- شرایط بهتر زندگی دام ها

استانداردهای بالاتر برای رفاه حیوانات همچنین به معنای هزینه بیشتر برای مزارع ارگانیک است. طبق اعلام سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد ، هزینه خوراک ارگانیک برای گاو و سایر دام ها تا دو برابر بیشتر از خوراک معمولی می باشد.

9. مواد غذایی ارگانیک آهسته تر رشد می کنند

وقت طلاست. نه تنها مزارع ارگانیک از نظر مساحت معمولاً کوچکتر از مزارع معمولی هستند ، بلکه به طور متوسط زمان بیشتری برای تولید محصولات زراعی نیز می گیرند، زیرا از استفاده از مواد شیمیایی و هورمون های رشد استفاده شده توسط کشاورزان معمولی خودداری می کنند!

10. یارانه

یارانه های دولتی تولید محور هزینه کلی محصولات را کاهش می دهد. در سال 2008 ، هزینه های اجباری یارانه های مزرعه 7.5 میلیارد دلار بود در حالی که برنامه های مربوط به غذاهای ارگانیک و محلی در کشورهای توسعه یافته فقط 15 میلیون دلار بوده است.
اما متاسفانه؛ در کشور ما کشاورازان اُرگانیک فاقد یارانه دولتی هستند!

تهیه و تدوین : اُرگانیک کده
 

تاریخ آخرین بروزرسانی: 1400/8/5
درباره اُرگانیک کده

اُرگانیک کده؛ فروشگاه اینترنتی محصولات اُرگانیک،سالم و رژیمی است که با ماموریت "امنیت غذایی" و توسعه "سبک زندگیِ سالم" راه اندازی شده است:)

راهنمای اُرگانیک کده

 نحوه ثبت سفارش

روش های ارسال

 

هرگونه کپی برداری جزئی با ذکر نام منبع بلامانع و کپی برداری به صورت کلی شامل قوانین حفظ حقوق مولفین و علائم تجاری می باشد.
© organickade 1396 | اُرگانیک کده؛ تحت مالکیت "دکتر یوگی" می باشد|