مواد غذایی تشکیل دهنده بدن
تاریخ ثبت: 1398/06/18

ساختمان بدن از 5 مواد خوراکی ضروری تشکیل شده است که حد متوسط آنها شامل : 61.6 درصد آب ، 17 درصد پروتئین ، 13.8 درصد چربی ،15 درصد مواد قندی و 6,1 درصد مواد معدنی می باشد.
بنابراین؛ برای تضمین سلامتی،تامین انرژی مورد نیاز روزانه و حفظ ترکیب طبیعی بدن نیاز به تغذیه صحیح و کامل 5 ترکیب اساسی مواد غذایی زیر داریم.
 

1.مواد قندی: 
مواد قندی متشکل از سه عنصر : کربن، هیدروژن و اکسیژن است که انرژی زا می باشند.
مواد قندی شامل مواد غذایی تصفیه شده و فاقد فیبرمی باشد: قند،شکر، عسل، مرباها ، نان،برنج ،حبوبات و...می باشد.
پیشنهاد اُرگانیک کده : ضروری است جهت تضمین #زندگی سالم از مواد اُرگانیک و تصفیه نشده استفاده کنید.به عنوان مثال قند و شکر قهوه ای را جایگزین قند و شکر سفید کنید.
2.چربیها
چربیها از عناصر کربن،هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده اند .اما نسبت اکسیژن به کربن و هیدروژن در چربیها کمتر از مواد قندی است . بدین ترتیب ارزش انرژی زایی آنها بیش از دو برابر مواد قندی و پروتئینها بوده و حدود 9 کیلو کالری به ازاء هر گرم از مواد چربی است، در حالیکه برای مواد قندی و پروتئینها این رفم در حدو 4 کیلو کالری به ازاء هر گرم می باشد. 
منابع چربی ها عبارتند از : کره ، شیر ، خامه ،پنیر، تخم مرغ، روغن های حیوانی،دانه های روغنی(بادام،گردو،آفتابگردان)و...
پیشنهاد اُرگانیک کده: منابع گیاهی چربی ها ؛ سالم ترین منبع جهت حفظ سلامتی و شادابی انسان به شمار میروند.

3.پروتئینها
از مواد آلی تشکیل یافته اند ماده اساسی و اولیه حیات است و زندگی بدون آن ممکن نیست.واحدهای سازنده پروتئینها اسیدهای آمینه هستند که از عناصر کربن،اکسیژن،هیدروژن و ازت تشکیل یافته اند.
ازت در قندها و چربی ها یافت نمی شود منحصراً در پروتئینها وجود دارد. 
در صورت کمبود مواد انرژی زا در رژیم غذایی پروتئینها به مصرف تولید انرژی رسیده و این عمل به سلامتی بدن لطمه وارد می سازد و بهتر است پروتئینها در جهت رشد و نمو و ترمیم بافتها نقش داشته باشند.
منابع پروتئینها عبارتند از : انواع گوشت، تخم مرغ ، پنیر، شیر و حبوبات

4.مواد معدنی
شامل تعدادی عناصر غذایی هستند که بصورت ترکیبات املاح معدنی شامل فلزات و شبه فلرت در اغذیه انسان وارد می شوند.
مواد معدنی شامل کلسیم،سدیم،پتاسیم، آهن،روی،مس ،منگنر،کبالت، فسفر،فلوئور،ید ،گوگرد و کلرو.. هستند که نقش انرژی زایی ندارند اما از طریق کمک به آنزیمها، هورمونها و ویتامین ها در تنظیم اعمال بدن شرکت دارند.
5.ویتامین ها 
مواد آلی هستند که بدن برای اعمال متابولیکی به مقدار جزیی به آنها نیاز دارد و بدون آنها رشد طبیعی و سلامت کامل امکان پذیر نیست.
ویتامین ها به دو گروه زیر تقسیم می گردند : 
الف-ویتامین های محلول در آب شامل: ویتامین های (گروه B : B1,B2,B6,B12,PP ، اسید فولیک ، اسید پنتوتنیک،بیوتین) و ویتامین C .
ب-ویتامین های محلول در چربی شامل : A1,A2,D,E,K که ویتامین A1 شامل رتینول و A2 شامل دزهیدرورتینول و ویتامین D هم چند نوع شامل D2,D3 و..می باشد.

تهیه و تدوین : اُرگانیک کده

تاریخ آخرین بروزرسانی: 1400/7/4
درباره اُرگانیک کده

اُرگانیک کده؛ فروشگاه اینترنتی محصولات اُرگانیک،سالم و رژیمی است که با ماموریت "امنیت غذایی" و توسعه "سبک زندگیِ سالم" راه اندازی شده است:)

راهنمای اُرگانیک کده

 نحوه ثبت سفارش

روش های ارسال

 

هرگونه کپی برداری جزئی با ذکر نام منبع بلامانع و کپی برداری به صورت کلی شامل قوانین حفظ حقوق مولفین و علائم تجاری می باشد.
© organickade 1396 | اُرگانیک کده؛ تحت مالکیت "دکتر یوگی" می باشد|