آشنایی با 11 مواد غذایی سرطان زا
تاریخ ثبت: 1398/10/20

طبق آمار انجمن سرطان آمریکا در سال 2017 ، بیش از 1،762،450 مورد سرطان جدید که در ایالات متحده تشخیص داده شده اند وجود دارد و براساس تحقیق مجله لانست در سال مذکور ، 913,000 مرگ و میر ناشی از سرطان نیز با عامل مواد غذایی رخ است که 51,80% از مرگ و میر ناشی از سرطان بر اساس مصرف مواد غذایی سرطان زا بوده است.

مهمترین مواد غذایی سرطان زا عبارتند از :1. میوه و صیفی جات معمولی2.گوشت فرآوری شده3.نوشیدنی های گرم4.غذای غلیظ شده و سوخته5.نوشیدنی های الکلی6.لبنیات7. کربوهیدرات و شکر تصفیه شده8.غذاهای نمکی و ترشیجات9.گوشت قرمز10. پاپ کورن مایکروویو11.رنگهای غذایی

در نتیجه؛ با توجه به اینکه ماموریت اُرگانیک کده ؛ توسعه سبک زندگی سالم و هم چنین پیشگیری و درمان انواع بیماری ها با غذاست، بر آن شدیم تا غذاهای سرطان زا را به شما "اُرگانیکیِ عزیز" معرفی کنیم تا بتوانید از بروز سرطان پیشگیری نموده و با تضمین امنیت غذایی و سلامتِ خانواده، بتوانیم اجتماعی سالم تر و شاد تر خلق کنیم. 

 

غذاهای سرطانزای گروه 1 عبارتند از : 

 

1.میوه و صیفی جات معمولی

اکثر میوه و صیفی جات معمولی که در میوه فروشی ها به وفور یافت می شوند، به دلیل اینکه مواد شیمیایی سرطان زا که با پاشیدن سموم دفع آفات(به دلیل دفع آفات و رشد بیشتر)  بر روی آنها باقی مانده است، به شدت سرطان زا هستند.
قابل ذکر است، سموم باقی مانده بر روی مواد غذایی تحت هیچ شرایطی با شستن و یا روشهای دیگر از بین نمی روند و باقی مانده های این سموم در فرایند رشد محصولات با محصول ادغام می شود . به عنوان مثال زمانیکه ما گوجه فرنگی معمولی مصرف می کنیم، همزمان با آن حداقل 35 نوع سَم را نیز وارد بدن خود می کنیم!

بررسی و سفارش میوه و صیفی جات اُرگانیک

2.گوشت های فرآوری شده

سازمان بهداشت جهانی گوشت های فرآوری شده از جمله ژامبون ، کالباس، سوسیس و هات داگ را به عنوان "سرطان زای گروه 1" طبقه بندی کرده است ، به این معنی که شواهد قوی مبنی بر ارتباط گوشت های فرآوری شده با سرطان وجود دارد. در نتیجه؛ گوشتهای فراوری شده سبب ایجاد سرطان روده بزرگ می شوند.
دلیل سرطان زا بودن گوشت قرمز و گوشتهای فرآوری شده ناشی از مواد شیمیایی موجود در آن است

"به عنوان مثال ، هنگامی که یک ماده شیمیایی در گوشت قرمز به نام" haem "در روده شکسته شود ، مواد شیمیایی N-nitroso تشکیل می شوند و این سلول ها به خطوط روده آسیب می رسانند که می تواند منجر به سرطان روده شود

هم چنین سازمان بهداشت جهانی هشدار می دهد که مصرف روزانه حتی یک هات داگ باعث افزایش 18٪ خطر ابتلا به سرطان می شود.

گوشتهای فرآوری شده در هر نوع آن شامل دودی ، شور ، کنسرو یا خشک شده ، به طور کلی حاوی نیترات ، مواد نگهدارنده اضافه شده برای تقویت طعم و جلوگیری از رشد باکتری ها هستند. محققان مقدار نیترات و مواد نگهدارنده موجود در گوشت های فراوری شده را عامل اصلی ایجاد سرطان می دانند.

بهترین و سالم ترین جایگزین گوشت های فراوری شده و حتی گوشت گرم ، حبوبات و غلات اُرگانیک مانند لوبیا،عدس،جودوسر پرک و.. است.

3. نوشیدنی های گرم

یک مطالعه در ژورنال بین المللی سرطان ارتباط بین سرطان مری و نوشیدنی های گرم را نشان داد. مصرف نوشیدنی مانند چای داغ که در دماهای بالاتر از 140 درجه رخ می دهد، باعث صدمه حرارتی به سلولهایی مری شده و احتمال ابتلا به سرطان مری را 5 برابر افزایش می دهند.
کسانی که نوشیدنی های گرم را قبل از سرد شدن آنها می نوشند ، و همچنین الکل مصرف می کنند و سیگار هم می کشند ، احتمال ابتلا به سرطان مری را 5 برابر افزایش می دهد.

4.غذای غلیظ و سوخته

پختن مواد غذایی خصوصاً گوشت در در دمای 300 درجه فارنهایت یا بالاتر ، مواد شیمیایی به نام آمین های هتروسیکلیک (HCAs) یا هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای (PAHs) تشکیل می دهند. در نتیجه؛ دود ایجاد شده به دلیل پختن در حرارت بالا PAH ها را آزاد نموده و سپس به سطح گوشت می چسبند.
مطالعات انجام شده نشان می دهد که مصرف گوشت هایی که به دلیل حرارت بالا آغشته به این مواد شیمیایی هستند، سبب ایجاد سرطان تخمدان و آندومتر(رحم) می شوند.

5.نوشیدنی های الکُلی

هنگامی که الکل می نوشید ، بدن آن را به ماده شیمیایی بنام استالدهید تجزیه می کند. استالدهید به DNA شما آسیب رسانده و از ترمیم آسیب بدن جلوگیری می کند. وقتی DNA آسیب می بیند ، سلول می تواند بیش از حد رشد کند و تومور سرطانی ایجاد کند.
به گفته انجمن سرطان آمریکا ، حتی مقادیر اندک الکل خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. مصرف الکل با 5.6٪ از کل سرطانهای جدید و 4٪ مرگ و میر ناشی از سرطان مرتبط است. استفاده سنگین یا منظم از انواع نوشیدنی های الکلی از جمله شراب قرمز و سفید ، آبجو ، کوکتل و... احتمال ابتلا 7 نوع سرطان از جمله؛ سرطان دهان ، حلق ، حنجره ، مری ، کبد ،پستان در زنان، روده بزرگ و روده را افزایش می دهد.

مطالعه بیشتر در خصوص مضرات مصرف نوشیدنی های الکلی

6.لبنیات

بیشترین فرآورده های لبنی شامل شیر ، پنیر ، ماست ، خامه و کره که در کشور ما نیز مصرف بالایی دارند ، حاوی چربی اشباع(مُضر) و کلسترول زیاد هستند. اما مطالعات نشان می دهد که برخی از اجزای شیر مانند کلسیم،ویتامین D و باکتریهای اسید لاکتیک ، که در محصولات لبنی تخمیر شده مانند ماست یافت می شوند ممکن است خطر ابتلا به کولورکتال(سرطان روده بزرگ) و انواع دیگر سرطان را نیز کاهش دهد.
با این وجود ، یک مطالعه 28 ساله که در  بیش از 21000 نفر انجام شد اثبات کرد؛ افرادی که هر روز بیش از 2.5 وعده غذایی لبنیات مصرف می کردند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات بودند.

مطالعات نشان می دهد ، مکمل ها و هورمون های تولید مثل در شیر از گاوهای باردار، رشد سرطان پروستات را تحریک می کند. به همین دلیل ؛ مصرف زیاد شیر در روز(بیش از 2 لیوان) سبب ایجاد سرطان پروستات در مردان می شود.

مطالعات دیگر نشان می دهد ؛ شیر گاوهای مرتعی که از سرخسهای شکمبه تغذیه می شوند ، حاوی یک ترکیب گیاهی سمی بنام پتاکوئیلوزید(ptaquiloside ) هستند که سبب ایجاد سرطان معده به عنوان چهارمین سرطان شایع در جهان می باشد.

پیشنهاد اُرگانیک کده :

1.طبق توصیه های رسمی مصرف حداکثر 2 لیوان شیر کم چرب انتخاب نسبتاً سالمی است.

2.در صورت امکان لبنیات تازه و اُرگانیک مصرف کنید.

3.یا اینکه کلسیم و مواد مُغذی موجود در شیر و فراورده های حیوانی را از محصولات گیاهی(حبوبات؛غلات و مغزیجات) دریافت کنید.

7.کربوهیدرات و شکر تصفیه شده

افرادی که رژیم غذایی بالایی با کربوهیدراتهای تصفیه شده مانند نان سفید ، برنج سفید ، ماکارونی ، نوشابه،کیک و کلوچه،سس ها و آب میوه دارند ، بیشتر از افرادی که غلات سبوس دار و کربوهیدراتهای پیچیده مانند سبزیجات تازه و میوه مصرف می کنند ، مبتلا به سرطان روده بزرگ می شوند.
مطالعات نشان میدهد ؛ مصرف مواد غذایی تصفیه شده با بالا بردن سطح قند خون و انسولین در بدن ، التهاب را افزایش داده و همزمان با آن رشد سلولهای سرطانی را تغذیه می کنند.

اطلاعات بیشتر در خصوص کربوهیدرات های ساده و تصفیه شده

8. غذاهای نمکی و ترشی

مطالعات سرطان در انگلستان حاکی از شیوع بیشتر سرطان نازوفارنکس در بین افرادی است که به طور مرتب گوشت یا ماهی های نمکی خوراکی ، یک غذای محبوب در چین و هم چنین ایران مصرف می کنند. تحقیقات همچنین نشان می دهد که خوردن غذاهای ترش خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهد. طبق یک مطالعه در مجله انجمن تحقیقات سرطان آمریکا ، از 1 میلیون مورد جدید سرطان معده که هر ساله تشخیص داده می شود ، بیش از نیمی از آنها در آسیای شرقی رخ می دهد. محققان هم چنین خاطرنشان كردند كه احتمال ابتلا به سرطان معده در افرادی که غذاهاي ترش مصرف می کنند، 50% نسبت به کسانی که غذای ترش مصرف نمی کنند بیشتر است .
اکثر مواد غذایی ترشی که به روش سنتی برای چند هفته یا ماه در یک شیشه یا ظرف مرطوب نگهداری می شوند، امکان تخمیر و رشد قارچ ها و مخمرها را فراهم می کنند که می تواند به طور بالقوه ترکیبات سرطان زا مانند ترکیبات N-nitroso و mycotoxins را تولید کرده و ایجاد سرطان مری و معده نماید.

لذا؛ با توجه به اینکه سرطان معده دومین علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است، ضروری است نسبت به مصرف مواد غذایی ترش احتیاط لازم را به عمل آورید و در صورت امکان از مصرف ترشی جاتی که با ترکیب سرکه درست می شوند پرهیز کنید زیرا سرکه خود به تنهایی یک ماده تخمیر شده است!

اطلاعات بیشتر در خصوص ارتباط ترشیجات با سرطان

9.گوشت قرمز

مطالعات نشان می دهد خوردن بیش از 18 اونس(500 گرم) گوشت قرمز در هفته می تواند احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد. برخی از مطالعات همچنین گوشت های فرآوری شده را با شیوع بالاتر سرطان روده بزرگ ارتباط می دهند. پزشکان توصیه می کنند روزهای عاری از گوشت را برای خودتان خلق کنید و به طور کلی میزان گوشت قرمز مصرف شده خود را کم کنید.
تحقیقات تکمیلی در حوزه سلامت توصیه می کنند : مردم باید از خوردن گوشت قرمز که باعث تولید مواد شیمیایی می شود و خطر سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد ، خودداری کنند.

10. پاپ کورن مایکروویو

پاپ کورن مایکروویو پاپ کورن با مواد شیمیایی پوشیده شده است که با ایجاد سرطان نه تنها نازایی بلکه سرطان کبد ، بیضه و لوزالمعده در ارتباط هستند.
روکش کیسه ای که برای ساخت پاپ کورن مایکروویو استفاده می شود حاوی ترکیبات پرفلورین (PFC) برای مقاومت در برابر چربی و جلوگیری از نشت است. PFC در قابلمه های تفلون ، جعبه های پیتزا و بسته بندی های ساندویچی نیز وجود دارد. این PFC ها به اسید پرفلوئوروکتانوئیک (PFOA) تجزیه می شوند که یک ماده شیمیایی است که به ایجاد تومور ارتباط دارد و به طور مشابه ، ماده شیمیایی دیاستیل مورد استفاده در پاپ کورن با ایجاد آسیب ریوی و سرطان ارتباط دارد.

در واقع، هر کیسه پاپ کورن مایکروویو حاوی تا 300 میکروگرم PFOAاست . این ماده شیمیایی به عنوان یک سرطان زا شناخته شده است زیرا با سرطان پروستات و پانکراس همراه است.

پاپ کورن های آماده شده در سالن نمایش فیلم که معمولا در روغن تفت داده می شوند. از قبل در نمک خوابانده می شوند و همراه با نوشابه میل می شوند و به همین علت یکی از پر ضرر ترین میان وعده ها محسوب می شوند. این دسته از پاپ کورن ها(محتوی۲۰ فنجان ذرت) دارای حدود ۹۸۰ میلی گرم سدیم، ۶۰ گرم چربی اشباع نشده و 1200 کالری است که برابر سه روز ورزش کردن می باشد.

با توجه به اینکه مقدار مجاز مصرف سدیم برای بدن در طول روز 1500 میلی گرم است، مصرف 980 میلی گرم سدیم فقط از طریق پاپ کورن به مقدار سدیم مصرفی تامین شده از سایر منابع اضافه شده و شما مازاد بر نیاز بدن خود سدیم مصرف می کنید که نتیجه آن برابر است با فشار خون بالا،بیماری های قلبی و حتی مرگ زود رس و...

11. رنگهای غذایی

رنگ مواد غذایی مصنوعی از نفت خام تولید می شود و ترکیبی پیچیده از مواد شیمیایی است. تولید کنندگان رنگهای غذایی را به آب نبات ها ، نوشیدنی های ورزشی ، کالاهای پخته شده ، سس سالاد و حتی داروها اضافه می کنند.
رنگهای غذایی حاوی حاوی – pکریستین و بنزیدین هستند که هر دو ماده سرطان زا بوده و سبب ایجاد سرطان سینه و سرطان تیروئید می شوند.

محققان پیشنهاد می کنند؛ با توجه به اینکه رنگهای غذایی هیچ گونه نقشی در کیفیت مواد غذایی ندارند، با تاکید بر سرطان زا بودن آنها،بهتر است از مصرف آنها پرهیز کنید.


تهیه و تدوین : اُرگانیک کده 
 

تاریخ آخرین بروزرسانی: 1400/8/5
درباره اُرگانیک کده

اُرگانیک کده؛ فروشگاه اینترنتی محصولات اُرگانیک،سالم و رژیمی است که با ماموریت "امنیت غذایی" و توسعه "سبک زندگیِ سالم" راه اندازی شده است:)

راهنمای اُرگانیک کده

 نحوه ثبت سفارش

روش های ارسال

 

هرگونه کپی برداری جزئی با ذکر نام منبع بلامانع و کپی برداری به صورت کلی شامل قوانین حفظ حقوق مولفین و علائم تجاری می باشد.
© organickade 1396 | اُرگانیک کده؛ تحت مالکیت "دکتر یوگی" می باشد|