راهنمای جامع پیشگیری از کرونا ویروس
تاریخ ثبت: 1398/12/26

كرونا ویروس نوعی ویروس تنفسی است كه به واسطه ترشحات فوقانی تنفسی از جمله قطرات موجود در هوا پس از سرفه یا عطسه منتشر می شود و برای اولین بار در ووهان ، استان هوبی چین شناسایی شده است. 

راهنمای خود مراقبتی و پیشگیری از کرونا ویروس یک راهنمای جامع در قالب 26 پرسش و پاسخ و کامل ترین راهنمای منتشر شده تاکنون در جهان است که توسط دانشمندان فعال در 4 سازمان بین المللی به صورت مجزا منتشر شده است و اُرگانیک کده با هدف دسترسی به اطلاعات درست و رسمیِ مخاطبان در خصوص این بیماری همه گیر آنرا ترجمه و تدوین نموده است. 

1.کرونا ویروس(COVID-19)  چیست؟

کرونا ویروس؛ نسخه جدیدی از خانواده ویروس هاست که که باعث ایجاد سرماخوردگی و آنفولانزای فصلی شده و همچنین بیماریهای جدی تری مانند سندرم شدید تنفسی حاد (SARS) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) نیز سبب شده است.
كرونا ویروس نوعی ویروس تنفسی است كه به واسطه ترشحات فوقانی تنفسی از جمله قطرات موجود در هوا پس از سرفه یا عطسه منتشر می شود و برای اولین بار در ووهان ، استان هوبی چین شناسایی شده است. 
با توجه به سرعت گسترش کرونا ویروس؛ مدیرکل سازمان بهداشت جهانی آنرا به عنوان یک بیماری همه گیر جهانی و خطرناک اعلام کرد و دبیر کل سازمان ملل متحد نیز بر علیه کرونا ویروس اعلام جنگ نمود.
در نتیجه؛ کرونا ویروس یک بیماری بسیار جدی است که شما می توانید با عمل نمودن به راهنمای خود مراقبتی موجود؛ از ابتلاء شدن به آن جلوگیری نمایید. 

2.علائم COVID-19 چیست؟

علائم اولیه کرونا ویروس شبیه آنفولانزاست و علائم معمولاً خفیف است و به تدریج شدید می شود البته ؛برخی از افراد آلوده به کرونا ویروس هیچ علائمی ندارند و احساس ناخوشایندی نیز به آنها دست نمی دهد. علائم ابتلاء به کرونا ویروس عبارتند از :
 1.خستگی و درد بدن(علائم اولیه)
2.گلودرد(علائم اولیه)
3. احتقان بینی و آبریزش بینی
4.تب بالا (> 38 درجه سانتیگراد)
5.سرفه شدید(بر اساس نتایج به دست آمده هر نوع سرفه ای می تواند باشد ، نه فقط خشک)
6.تنگی نفس که غالباً نشان دهنده ذات الریه است.
7.نارسایی کلیه(دیابت و پرفشاری خون از مهم‌ترین علل بروز نارسایی کلیوی هستند)
8. و در شرایط حادتر،خصوصاً درصورتیکه بیش از 14 روز از ابتلاء به کروناویروس گذشته باشد، می تواند سبب "ایست تنفسی" و مرگ گردد.(اغلب اوقات افراد با شرایط خاص با ایست تنفسی و مرگ مواجه می شوند که در ادامه توضیح داده شده است.)
با توجه به اینکه کرونا ویروس؛ بیماری همه گیر جدیدی(سازمان بهداشت جهانی) است تقدم و تاخر علائم فوق همیشه رعایت نمی شود.لذا در صورت مشاهده هر کدام از علائم فوق خصوصاً تب بالای 38 درجه سانتیگراد و تنگی نفس به دکتر مراجعه نمایید تا در صورت کرونا مثبت، در مراحل اولیه بیماری(5 روز اول) بتوانید از بروز شرایط حاد جلوگیری کنید.

3.مدت زمانی که شخص در معرض کرونا ویروس قرار گرفته و علائم آن شروع می شود چقدر است؟ 

با توجه به اينكه كورنا ويروس به تازگي كشف شده است، هنوز زمان تثبيت شده و قطعي جهت قرار گرفتن در معرض اين ويروس مشخص نشده است. اما براساس اطلاعات موجود؛ علائم مبتلا به کرونا ويروس بين 3 تا 14 روز متغير است. تحقيقات اخير متوسط زمان ابتلا به كورنا ويروس را 5 روز تعيين كرده است.
طبق اعلام سازمان بهداشت جهاني(WHO)، در صورتيكه علائم مبتلا شدن در 5 روز اول مشاهده شود می توان علائم آنرا درمان کرد.

4.کرونا ویروس چگونه گسترش می یابد؟

1-4-گسترش به صورت فرد به فرد:
طبق نتايج به دست آمده كه توسط سازمان بهداشت جهاني نيز تاييد شده است، كرونا ويروس عمدتا از یک فرد به فرد دیگر گسترش می یابد و این می تواند بین افرادی که با یکدیگر ارتباط نزدیک دارند ، اتفاق بیفتد. کرونا ویروس مستقیماً از طریق قطرات تنفسی فرد آلوده(سرفه یا عطسه) ممکن است در دهان یا بینی افرادی که در نزدیکی او هستند ، فرود بیاید یا احتمالاً در ریه های آنها استنشاق شود که شایع ترین روش آلوده شدن افراد به کرونا ویروس نیز به شمار می رود.

نکته بسیار مهم درخصوص گسترش کرونا ویروس؛ رعایت فاصله اجتماعی و ماندن در خانه است که باید به آن رعایت شود،در غیر اینصورت شاهد گسترش فاجعه بار(افزایش مرگ و میر) کرونا ویروس خواهیم بود.
2-4-گسترش از طریق سطوح :
یکی دیگر از روش های گسترش کرونا ویروس؛ از طریق تماس با سطوح یا اشیاء آلوده است که بين افراد گسترش می يابد. به عنوان مثال ، فرد می تواند COVID-19 را با لمس یک سطح یا شیء كه آلوده به ویروس است از طريق دست و از مسير *دهان،بيني و چشم ها* وارد بدن خود كند. 

5.کرونا ویروس چقدر کشنده است؟

اطلاعات به دست آمده اصلي از چين ؛ اثبات مي كند كه خطر ابتلا به این بیماری به دلیل سرعت پخش شدن آن، بسیار جدی است اما مرگ ناشی از كرونا ويروس نسبت به سارس و مرس كمتر است.
طبق نتايج به دست آمده از هر 6 نفری که مبتلا به کرونا ویروس می شوند فقط 1 نفر به طور جدی بیمار شده و با ايست تنفسي مواجه شده و فوت مي شود. 

6.چه کسی در معرض خطر شدید ابتلا به بیماریCOVID-19  قرار دارد؟

با توجه به اينكه كرونا ويروس به سرعت گسترش مي يابد،افراد با شرایط زیر در معرض خطر بسیار بیشتری نسبت به سایر افراد هستند:

1.افراد با سيستم ايمني بدن ضعیف(تغذیه ناکافی و ناسالم)
2.بیماران قلبی و عروقی
3.بیماران ریوی و تنفسی مانند برونشیت مزمن و آمفیزم
4.بیماران دیابتی 
5.افراد بالای 30 سال وخصوصاً مسن(سنین بالاتر از50 سال)
6.افراد با فشار خون بالا

7.آیا بچه ها از مبتلاء به کروناویروس مصون هستند؟

مطالعه جدیدی که بر روی 44,672 نفر از افراد مبتلا به کرونا ویروس انجام شد،نشان داد که کودکان زیر 10 سال کمتر از 1 درصد از این مبتلایان را تشکیل می دهد که هیچ کدام نیز به مرگ منتهی نشده است!
در چین که منشاء این ویروس است، فقط ۲,۴ درصد کودکان به کرونا ویروس مبتلا شدند و از میان آنها فقط ۰,۲ درصدشان به طور نسبتاً جدی بیمار شده بودند و بیماری باقی کودکان نیز بسیار خفیف بوده است.البته علائم خفیف تری مانند تب ، آبریزش بینی و سرفه را نسبت به افراد بزرگسال نیز تجربه می کنند.
نتایج حاصله از تحقیقات موجود نیز نشان می دهد که کودکان کمتر در معرض ابتلاء به این بیماری قرار می گیرند، اما در عین حال شواهد نشان می دهد کودکان خردسال می توانند COVID-19 را به راحتی به بزرگسالان انتقال دهند که بسیار خطرناک است . 
در نتیجه؛ مراقبت بهداشت فردی برای کودکان با همکاری والدین بسیار ضروری و حیاتی است، زیرا کودکان به دلیل بازیگوشی و ارتباط بیشتری که با سطوح دارند، می توانند به راحتی آلوده به ویروس گردند.

8.علت اینکه کودکان کمتر در معرض ابتلاء به کرونا ویروس قرار می گیرند چیست؟

یکی از علت های اصلی؛ قدرت پایین کرونا ویروس در مقابل کودکان، سیستم ایمنی قوی ترکودکان نسبت به بزرگسالان است.
سیستم ایمنی افراد با بالا رفتن سن‌شان، در مقایسه با قبل، ضعیف‌تر می‌شود و آنها به‌طور بالقوه در برابر بیماری‌ها حساس‌تر می‌شوند. اما سیستم ایمنی بدن در دوران خردسالی دائماً در معرض حملات مختلف قرار می گیرد و نهایتاً سیستم ایمنی بدن کودکان به‌تدریج یاد می‌گیرد که چگونه واکنش‌های خود را تنظیم کند و به همین دلیل نیز در برابر انواع بیماری‌ها،باکتری ها و ویروس ها از جمله کرونا ویروس به سرعت واکنش نشان داده و مقابله می کند.
همچنین کودکان به دلیل اینکه کمتر از بزرگسالان در معرض سیگار و آلوده‌کننده‌ها هستند، شش‌های سالم‌ و مقاوم‌تری نیز دارند.
بنابراین؛ در صورتیکه بزرگسالان نیز از سیستم ایمنی بدن قدرتمند و سالم تری برخوردار باشند، در مقابل کرونا ویروس ایمن خواهند بود.


روشهای تقویت سیستم ایمنی بدن( به زودی...)

9.آیا خانواده من باید ماسک بپوشند؟

ماسک در پیشگیری از کروناویروس برای عموم مردم مؤثر نیست. اگر حالتان خوب است و دمای بدن تان نیز پایین تر از 38 درجه سانتی گراد است، دلیلی برای پوشیدن ماسک وجود ندارد. ماسک ها فقط برای بیمارانی که مبتلاء به کرونا ویروس هستند جهت کمک به مهار قطرات عفونی و عدم انتقال به دیگران مفید هستند.
البته؛ یک استثناء در خصوص پوشیدن ماسک نیز وجود دارد، این است که اگر در مکان های پر رفت و آمد قرار دارید، با هدف پیشگیری از پاشیدن قطرات عطسه و سرفه به صورت تان ضروری است، ماسک را بپوشید،زیرا در مکان های شلوغ متاسفانه مسافت اجتماعی 1 متر رعایت نمی شود و با توجه به سرعت شیوع کرونا ویروس شما در معرض خطر جدی قرار دارید. 


دستور العمل زمان و نحوه استفاده از ماسک(به زودی...)

 

10.آیا هوای گرم جلوی شیوع COVID-19 را خواهد گرفت؟

بعضی از ویروس ها مانند سرماخوردگی و آنفولانزا در هنگام سردتر شدن هوا بیشتر گسترش می یابند.به همین دلیل تصور براین است که با گرمتر شدن هوا شیوع کروناویروس مانند آنفولانزا کمتر می شود، این در حالی است که در حال حاضر و در زمان شیوع کروناویروس در استرالیا تابستان است!بنابراین؛در خصوص تاثیر گرما بر کرونا ویروس به دلیل نوظهور بودن آن نمی توان مطمئن شد و باید منتظر نتایج کسب شده در تابستان باشیم.در نتیجه تصور اینکه گرما سبب از بین رفتن کرونا ویروس می شود، در حال حاضر فقط فرضیه ای است که نمی توان به آن اتکا کرد.

11.آیا می توان ویروس را از طریق غذا منتقل کرد؟

تجربه با SARS و MERS نشان می دهد که افراد از طریق غذا به ویروس آلوده نمی شوند و با توجه به اینکه هنوز هیچ شواهدی در مورد انتقال ویروس از طریق غذا به ثبت نرسیده است، احتمال انتقال آن از طریق غذا بسیار ضعیف است. 
کرونا ویروس ها برای رشد در بدن به یک میزبان (حیوان یا انسان) احتیاج دارند و نمی توانند در غذا رشد کنند و مهمتر از همه پخت و پز و یک عملیات حرارتی حداقل 30 دقیقه در دمای 60 درجه سانتیگراد برای از بین بردن ویروس موثر است. 
مرکز پیشگیری و کنترل بیماریهای اروپایی (ECDC) اعلام کرده است که ویروس از فردی به فرد دیگر و به طور عمده از طریق قطرات تنفسی که افراد عطسه یا سرفه می کنند و یا بازدم می کنند پخش می شود.
دانشمندان سازمان بهداشت جهانی و مقامات رسمی در سراسر جهان که بر شیوع کرونا ویروس نظارت می کنند نیز تاکنون هیچ گزارشی از انتقال ویروس از طریق مواد غذایی را گزارش نکرده اند.

12.آیا می توانم با خوردن مواد غذایی که توسط دیگران تهیه شده است ، به کرونا ویروس آلوده شوم؟

با توجه به اینکه در حال حاضر هیچ گونه شواهدی در خصوص انتقال این ویروس از طریق غذایی که توسط یک فرد آلوده به کرونا درست شده است گزارش نشده است، ما نمی توانیم این مورد را تایید کنیم. در خصوص غذاهای پخته این اطمینان وجود دارد که ویروس در مقابل حرارت از بین می رود، حتی اگر آشپز مبتلا به ویروس باشد.
اما اُرگانیک کده پیشنهاد می کند؛ از مصرف غذاهای سرد مانند سالاد،غذاهای آماده فست فودی(ساندویچ و..) پرهیز کنید و ترجیحاً خودتان در خانه مواد غذایی را آماده و پخت پز کنید.

13.برای محافظت از خودم، فرزندان و دیگران در برابر COVID-19 چه اقداماتی می توانم انجام دهم؟

مهمترین اقداماتی که جهت پیشگیری از ابتلاء به کرونا ویروس باید انجام دهید عبارتند از : 
1.شستن مرتب دست ها با آب و صابون به مدت 20 ثانیه به همراه مالش تمام نقاط دست
2.ضد عفونی کردن مرتب دست ها با مایع و یا ژل ضدعفونی کننده(خصوصاً زمانیکه در منزل نیستید و به آب و صابون دسترسی ندارید.)
3.استفاده از وسایل حفاظت فردی مانند ماسک،دستکش و عینک(خصوصاً در زمانیکه در مکان های شلوغ حضور دارید.)
4. خودداری از لمس چشم ، بینی و دهان 
5.و یکی دیگر از مهمترین اقدامات تقویت سیستم ایمنی بدن از طریق کاهش استرس(مدی تیشن و یوگای خنده) و مصرف مواد غذایی اُرگانیک که فاقد کود و سموم شیمیایی هستند می باشد، زیرا مواد غذایی معمولی و غیر اُرگانیک سیستم ایمنی بدن را به شدت ضعیف می کنند.

14.چه چیزی در خصوص شستن دست هایم باید بدانم؟

دستان خود را به مدت حداقل 20 ثانیه با آب و صابون مالش داده و بشویید ، مخصوصاً قبل از غذا خوردن؛ و سرفه یا عطسه.
اگر صابون و آب به راحتی در دسترس نیست ، از یک ضدعفونی کننده دست(محلول یا ژل دست) با الکل بین 60 تا 70 درصد استفاده کنید ، تمام سطوح دستان خود را بپوشانید و آنها را به هم بزنید تا خشک شوند.
اگر دستها به وضوح کثیف هستند ، همیشه دستها را با آب و صابون بشویید.

15.از چه موادی جهت ضد عفونی کردن دست ها و سطوح می توانم استفاده کنم؟

در خصوص استفاده از مواد ضد عفونی کننده،پیشنهادات زیادی شده است از جمله استفاده از : نمک دریا، سرکه و... اما ما فقط می توانیم به موادی اعتماد کنیم که بصورت تجربی جهت مقابله با کرونا ویروس در چین موثر بوده اند و سازمان بهداشت جهانی نیز آنها را تایید کرده است. کاربردی ترین مواد جهت ضد عفونی کردن دست ها، استفاده از محلول یا ژل ضدعفونی حاوی الکل طبی(اتانول) و جهت سطوح نیز مایع سفید کننده خانگی و الکل ایزوپروپیل می باشد.
1-15-مناسب ترین مواد جهت ضد عفونی کردن دست ها
الکل طبی سفید رنگ حاوی اتانول بوده و کاربرد پزشکی دارد و تاثیر گذاری آن جهت از بین بردن کرونا ویروس به اثبات رسیده است.  
به همین دلیل؛ حاصل کنید که محلول شما(اسپری یا ژل دست) دارای حداقل 60 تا 70 درصد الکل باشد،زیرا الکل با غلظت بالای 96% و بدون حضور آب، نمی تواند به درون سلول نفوذ کند، در نتیجه سلول دوباره می تواند خودش را ترمیم کند و زنده می ماند. اما ترکیب کردن الکل سفید 96% با آب مقطر سبب می شود تا الکل فرصت پیدا کند به درون سلول نفوذ نموده و آنرا از درون نابود کند.
قابل ذکر است؛ الکل 70% از ترکیب نمودن الکل سفید و خالص 96% با آب مقطر به دست می آید.بنابراین؛ در صورتیکه مشاهده کردید، محلول یا ژل ضدعفونی شما دارای ترکیب الکل 96% و آب مقطر است، به این معنی است که الکل 96% جهت افزایش عملکرد ویروس کُشی به الکل 70% تبدیل شده است و جای نگرانی نیست. 
اخطار : استفاده از الکل صنعتی یا متانول که رنگ آن نارنجی است، به دلیل اینکه متانول موجود در آن بسیار سمی و کشنده است ضدعفونی با آن به هیچ وجه توصیه نمی شود. متانول در صورت رسیدن به دست و چشم ،موجب کوری چشم و یا مسمومیت در افراد به خصوص کودکان خواهد شد و خطر آن در حدی است که کارشناسان حتی استفاده از آن بر روی سطوح را نیز توصیه نمی کنند!ً

2-15-مناسب ترین مواد جهت ضد عفونی کردن سطوح 
کاربردی ترین مواد جهت ضد عفونی کردن سطوح؛ استفاده از مایع سفید کننده خانگی است.جهت تهیه محلول ضدعفونی خانگی شما می توانید به ازای هر لیتر 1.5 قاشق غذاخوری مایع سفید کننده اضافه کنید.
البته؛ در صورتیکه محلول ترکیب شده با الکل طبی 70% نیز در دسترس دارید، یکی دیگر از مواد کاربردی جهت از بین بردن کرونا ویروس است.

16.آیا مسافرت با هواپیما بی خطر است؟

کسی که تب و علائم تنفسی دارد نباید در صورت امکان پرواز کند. حتی اگر فرد دارای علائمی باشد که احساس سرماخوردگی می کند ، باید در هواپیما ماسک بپوشد.

17.آیا واکسن کرونا ویروس موجود است؟

در حال حاضر؛ هیچ واکسنی در دسترس نیست و در دست تولید می باشد. اگرچه دانشمندان به زودی(حداقل 4 ماه آینده) آزمایش واکسن بر روی انسان را آغاز می کنند. با این وجود ، ممکن است 1 تا 2 سال زمان نیاز باشد تا دانشمندان به این نتیجه برسند که واکسن تولید شده عمل می کند یا خیر.
در نتیجه ؛ بهترین راه جهت پیشگیری از کرونا ویروس در شرایط موجود، جلوگیری از قرار گرفتن در معرض این ویروس و ماندن در خانه است.

18.آیا واکسن پنومونی(عفونت ریه و ذات الریه) از من در برابر ویروس محافظت می کند؟

واکسن های ضد پنومونی  (عفونت ریه و ذات الریه)  و واکسن آنفلوانزا تنها در محافظت از مردم در برابر عفونت های باکتریایی خاص کمک می کنند. بنابراین؛ این واکسن ها نمی توانند از شما در برابر کروناویروس محافظت کنند. 

19.چه درمانی برای معالجه کروناویروس وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ درمان ضد ویروسی خاصی برای COVID-19 وجود ندارد و بیشتر افراد (حدود 80٪) بدون نیاز به درمان خاص از این بیماری بهبود می یابند. 
در حال حاضر یکی از تولید کنندگان دارو در بریتانیا؛ داروهای مختص کرونا را در دست تولید دارد که احتمال دارد، زودتر از واکسن وارد بازار شود.

20.آیا ممکن است شخصی که دچار کرونا ویروس شده است دوباره آلوده شود؟

کرونا ویروس نیز شبیه آنفلوانزاست و می تواند جهش یافته و تغییر یابد تا شما را مستعد کند. به این معنی که سیستم ایمنی بدن شما فکر می کند، کرونا ویروس عفونتی است که قبلاً ندیده است، در نتیجه شما می توانید حتی پس از درمان نیز دوباره مبتلاء به کرونا ویروس شوید. 

21.آیا حیوان خانگی من می تواند به ویروس آلوده به COVID-19 آلوده شود؟

در حال حاضر ، هیچ مدرکی مبنی بر انتقال کرونا ویروس از طریق حیوانات خانگی مانند سگ یا گربه وجود به انسان وجود ندارد. با این حال ، حیوانات خانگی می توانند عفونت های دیگری را که باعث بیماری می شوند ، از جمله E. coliو Salmonella گسترش دهند ، بنابراین پس از تعامل با حیوانات خانگی ، دستان خود را کاملاً با صابون و آب بشویید.

22.آیا می توانم حیوان خانگی خود را آلوده به کرونا ویروس کنم؟

در حال حاضر؛ هیچ گزارشی مبنی بر انتقال کروناویروس از انسان به حیوانات اهلی به ثبت نرسیده است. در نتیجه تا زمان کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این بیماری، تماس خود با حیوانات را محدود کرده و هم چنین قبل و بعد از تعامل با حیوانات خانگی، دست های خود را بشویید و ماسک صورت خود را هم بپوشید.

23.برای حفظ سیستم ایمنی بدن چه کاری می توانم انجام دهم؟

سیستم ایمنی بدن سیستم دفاعی بدن شماست. وقتی یک مهاجم مُضر - مانند ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا یا کرونا ویروس وارد بدن شما شود ، سلول های محافظ بدن (B و T) حمله ای بر علیه آنها انجام داده و آنها را از بین می برند. این حمله به عنوان پاسخ ایمنی شناخته می شود و دنباله ای از وقایع است که سلول های مختلفی را درگیر می کند و با گذشت زمان آشکار می شود. 
در نتیجه؛ جهت اثربخشی بیشتر سیستم ایمنی بدن به عنوان پادزهر کرونا ویروس؛ بسیار ضروری است که اقدام به تقویت سیستم ایمنی بدن خود نمایید.


دستورالعمل تقویت سیستم ایمنی بدن(به زودی....)

24.برای اقامت طولانی در منزل چه نوع داروها و لوازم بهداشتی باید تهیه دهم؟

سعی کنید لوازم پزشکی،بهداشتی و داروهای بدون نسخه زیر را تهیه کنید: 
داروهای تجویزی پزشک معالج خود در صورتیکه دارای بیماری خاصی هستید.
لوازم پزشکی مانند تجهیزات دماسنج، کنترل فشار خون و گلوکز
داروهای تب بر و ضد درد مانند استامینوفن یا ایبوپروفن
ضد عفونی کننده دست، صابون و الکل
دستمال توالت ، دستمال بهداشتی
داروهای سرفه و سرماخوردگی
پلاستیک زباله و...

25.چگونه می توانم از COVID-19 یا آنفولانزای معمولی اطلاع داشته باشم؟

با توجه به اینکه علائم کروناویروس شبیه علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا است، در صورتیکه علائم زیر را داشتید با 115 تماس بگیرید یا به یک مرکز درمانی(ترجیحاً درمانگاه خصوصی که عموم مردم مراجعه نمی کنند) مراجعه نمایید:
1.تب بالای 38 درجه 
2.سرفه خصوصاً خشک 
3.خستگی و درد بدن 
4.اگر در معرض شخصی مشکوک به کرونا ویروس قرار داشتید.
5.تنگی نفس یا درد در قفسه سینه دارید.
6.اخیراً به کشورهایی با شیوع گسترده ویروس COVID-19 از جمله چین ، ایران ، ایتالیا ، ژاپن ، کره جنوبی سفر کرده اید

26.در صورتیکه آلوده به کرونا ویروس باشم، چه اقداماتی باید انجام دهم؟

اگر در مراحل اولیه بیماری یعنی 5 روز اول آن قرار دارید، در خانه بمانید و اقدامات زیر را انجام دهید، و در صورتیکه حداقل 10 روز از بیماری شما گذشته است با مشورت پزشک معالج؛ از بین بستری شدن در بیمارستان و قرنطینه شدن در خانه یکی را انتخاب کنید : 
اقدامات درمانی کروناویروس؛ مشابه با درمان هرگونه عفونت ویروسی به شرح ذیل است:
1.در خانه بمانید و استراحت کنید.
2.بدن خود را خوب هیدراته کنید(رساندن آب کافی به سلول های بدن)
3.برای کاهش تب و سهولت دردها با مشورت پزشک؛ از استامینوفن ، ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده کنید. در صورتیکه بیماری خاصی هم دارید، حتماً با پزشک معالج خود صحبت کنید.

 

با اُرگانیک کده بیشتر بدانید و سالم تر بمانید!

 

ترجمه و تالیف : تحریره اُرگانیک کده:)

منابع : 
1.سازمان بهداشت جهاني(WHO)
2.دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد
3.مرکز پیشگیری و کنترل بیماریهای اروپایی (ECDC)
4.مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها(CDC)

تاریخ آخرین بروزرسانی: 1400/8/5
درباره اُرگانیک کده

اُرگانیک کده؛ فروشگاه اینترنتی محصولات اُرگانیک،سالم و رژیمی است که با ماموریت "امنیت غذایی" و توسعه "سبک زندگیِ سالم" راه اندازی شده است:)

راهنمای اُرگانیک کده

 نحوه ثبت سفارش

روش های ارسال

 

هرگونه کپی برداری جزئی با ذکر نام منبع بلامانع و کپی برداری به صورت کلی شامل قوانین حفظ حقوق مولفین و علائم تجاری می باشد.
© organickade 1396 | اُرگانیک کده؛ تحت مالکیت "دکتر یوگی" می باشد|